دستگاه حکاکی لیزری

شرکت حکسازان زرفام جز مجموعه شرکت هایی در ایران میباشد که بر روی توسعه و فروش دستگاه‌های حکاکی لیزر در رنج‌های مختلف فعالیت می‌کند.  از جمله مزیت برخی از این دستگاه‌ها مصرف بسیار پائین انرژی و سازگار با محیط زیست و شرایط اقلیمی ایران میباشد. ساختار این لیزرها دارای راندمانی بین 38 تا 50 درصد میباشد که باعث مزیت چندبرابری آنها نسبت به سیستم‌های قدیمی میگردد که راندمانی زیر 10 درصد داشتند.از دیگر مزایای این لیزرها سایز کوچک و ابعاد قابل حمل میباشد.همچنین به علت استفاده از فیبر نوری در این دستگاه ها امکان جابجایی آنها در جهت های مختلف امکان پذیر میباشد.هم چنین بر روی این لیزرها مجموعه سیستم انتی رفلکشن نصب گردیده که باعث افزایش طول عمر لیزر میگردد و از خسارات ناشی از رفلکشن بر روی رزوناتور جلوگیری میکند.

انواع دستگاه‌های حکاکی لیزر

دستگاه لیزر UV

دستگاه حکاکی لیزر UV با نقطه فوکوس UV کوچک و منطقه متاثر از گرما، دارای قابلیت جذب بالا تا   ۳۵۵ نانومتر  UV-light است که برای بسیاری از مواد مناسب است.

دستگاه لیزر FOL

دکمه های شفاف پلاستیکی، تراشه IC، قطعات دیجیتال، ماشین آلات دقیق، طلا و جواهر، انبار بهداشتی، اندازه گیری و ابزار، عینک لوازم الکتریکی,…

دستگاه لیزر جواهر

این دستگاه قابلیت حک و برش بر روی تمامی فلزات از جمله طلاو نقره را دارا میباشد.

برخی از دستگاه‌های حکاکی لیزری حک‌سازان زرفام

موادی مانند مواد طبیعی، پلاستیک‌، فلزات، فلزات روکش‌دار، سنگ و شیشه برای فرایند حکاکی با لیزر قابل استفاده هستند.

فلزات مواد مقاوم در برابر حرارت هستند ، مارک گذاری فلزات به تابش لیزر با چگالی بالا نیاز دارد.  توان لیزرهای معمول منجر به ذوب شدن فلزات می‌شود و حداکثر توان باعث تبخیر مواد می‌گردد.

بهترین مواد برای حکاکی به روش سنتی، بدترین مواد برای حکاکی با لیزر بودند. این مشکل اکنون با استفاده از لیزرهای با طول موج کوتاهتر نسبت به لیزرکربن دی‌اکسید با طول موج 10640 نانومتر حل شده است. با استفاده از لیزرهای Yb: Fiber، Nd: YVO4 یا Nd: YAG با طول موج 1064 نانومتر یا هارمونیک‌های آنها با طول موج 532 و 355 نانومتر، فلزات به راحتی می‌توانند با استفاده از سیستم‌های تجاری حکاکی شوند.

فواید حکاکی با دستگاه های حکاکی لیزری چیست؟

 

دقت بالا: دستگاه‌های حکاکی لیزری با دقت بالا کار می‌کنند و قابلیت حکاکی الگوها، نقوش و متون با جزئیات فراوان را فراهم می‌کنند.

سرعت بالا: لیزرها با سرعت بالا حرکت کرده و حکاکی را با سرعت بیشتری نسبت به بسیاری از روش‌های دیگر انجام می‌دهند. این امکان به تولیدی‌ها کمک می‌کند تا تولیدات خود را به سرعت افزایش دهند.

چندمنظوره بودن: دستگاه‌های حکاکی لیزری می‌توانند روی مواد مختلفی مانند چوب، فلز، پلاستیک، شیشه، چرم و حتی سنگ حکاکی انجام دهند. این ویژگی از آنها یک ابزار چندمنظوره می‌سازد.

کنترل دقیق توان لیزر: قابلیت تنظیم توان لیزر در دستگاه‌های حکاکی لیزری به کاربر اجازه می‌دهد تا تطبیق آن را با نوع مواد مورد حکاکی کنند و از آسیب به مواد جلوگیری کنند.

کم‌تماس بودن: دستگاه‌های حکاکی لیزری بدون تماس مستقیم با سطح مواد عمل می‌کنند، که از خطرات مرتبط با فشار مکانیکی کاسته و به حفاظت از مواد کمک می‌کند.

تکرارپذیری: دستگاه‌های حکاکی لیزری قابلیت تکرارپذیری بالا را دارند، بنابراین می‌توانند الگوها و نقوش مشابه را بارها و بارها تولید کنند.

کم‌صدا و کم‌آلاینده: عملکرد کم‌صدا و تولید کم‌آلاینده از دستگاه حکاکی لیزری این امکان را می‌دهد که در محیط‌های مختلف، از جمله محیط‌های کاری دقیق، مورد استفاده قرار گیرد.

طراحی ویرایش دیجیتال: استفاده از نرم‌افزارهای طراحی به همراه دستگاه حکاکی لیزری امکان سفارشی‌سازی و طراحی دیجیتالی را بسیار آسان می‌کند.

استفاده از دستگاه حکاکی لیزری به دلیل این فواید، در صنایع مختلف از جمله تولید، هنر، تبلیغات، و ساخت محصولات سفارشی رو به افزایش است.

راهنمای انتخاب دستگاه حکاکی لیزری

 

انتخاب دستگاه حکاکی لیزری ممکن است وابسته به نیازها و شرایط خاص شما باشد. در ادامه، چند مورد کلیدی برای راهنمای انتخاب دستگاه حکاکی لیزری آورده شده است:

نیازها و کاربردها: مشخص کنید که دقیقاً چه کاربردهایی از دستگاه حکاکی لیزری انتظار دارید (مثلاً حکاکی، برش، یا هر دو). مشخص کنید که بر روی چه نوع موادی (مثل چوب، فلز، پلاستیک) قصد حکاکی یا برش دارید.

اندازه و قابلیت حکاکی: اندازه سطح کاری دستگاه را با نیازهای شما مقایسه کنید.اگر برای پروژه‌های بزرگ نیاز دارید، دستگاه با سطح کاری بزرگ‌تر را در نظر بگیرید.

توان لیزر: توان لیزر تاثیر زیادی بر سرعت و دقت دستگاه دارد .بر اساس نوع مواد و نیاز به حکاکی یا برش دقیق، توان لیزر را انتخاب کنید.

سرعت و دقت: برای کارهایی که نیاز به دقت بالا دارند، دستگاه با دقت بیشتر و سرعت مناسب را انتخاب کنید.

نرم‌افزار کنترل: نرم‌افزار کنترل دستگاه بسیار مهم است. مطمئن شوید که نرم‌افزار ارائه شده کاربرپسند و مناسب نیازهای شماست.

کیفیت ساخت: از کیفیت ساخت دستگاه اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید که اجزای دستگاه از مواد مرغوب تولید شده‌اند.

هزینه نگهداری: هزینه نگهداری و تعمیرات دستگاه نیز باید در نظر گرفته شود. اطمینان حاصل کنید که قطعات یدکی به راحتی در دسترس هستند.

ضمانتنامه و پشتیبانی فنی :ضمانتنامه و پشتیبانی فنی از اهمیت زیادی برخوردارند. مطمئن شوید که تأمین‌کننده دستگاه خدمات پس از فروش قوی دارد.

مطالعه نقدها و نظرات مشتریان :نظرات و تجربیات مشتریان می‌توانند در انتخاب شما کمک‌کننده باشند.

محدودیت‌ها و مقررات: مطمئن شوید که دستگاه انتخابی با مقررات و استانداردهای محلی و ملی شما سازگار است.

با توجه به این موارد، انتخاب دستگاه حکاکی لیزری که بهترین پاسخ به نیازهای خاص شما را داشته باشد، آسان‌تر خواهد بود.

دستگاه لیزری UV

تحلیل قیمت دستگاه‌های حکاکی لیزری

 نوع و توانایی تکنولوژی لیزر که در دستگاه استفاده می‌شود، از جمله عوامل مؤثر در قیمت است. دستگاه‌های با تکنولوژی پیشرفته‌تر معمولاً قیمت بالاتری دارند

اندازه و قابلیت کاربری دستگاه نیز تأثیرگذار است. دستگاه‌های بزرگتر با قابلیت‌های گسترده‌تر اغلب هزینه بیشتری دارند.

دقت و سرعت حکاکی نیز در تعیین قیمت دستگاه مؤثر است. دستگاه‌های با دقت بالا و سرعت مناسب معمولاً قیمت بیشتری دارند.

توانایی حکاکی روی مواد مختلف مانند چوب، فلز، چرم و… نیز تأثیرگذار است. دستگاه‌های چندمنظوره با قابلیت حکاکی بر روی مواد متنوع معمولاً قیمت بیشتری دارند.

معتبر بودن برند و شرکت سازنده نیز در تعیین قیمت دستگاه تأثیرگذار است. دستگاه‌های ساخت شرکت‌های معروف اغلب با قیمت بالاتری همراه هستند.