دستگاه حکاکی  روی فلز طلا: هر آنچه که باید بدانید

ماشین حکاکی طلای مناسبی که می توانید برای علامت گذاری با کیفیت استفاده کنید

قطعات جواهرات، اعم از طلا یا نقره، و شمش های طلا می توانند به منظور اهداف مختلفی مانند شخصی‌سازی یا زیباتر کردن  به کمی کارهای ساخت سفارشی نیاز داشته باشند. این  نوع   تغییرات می تواند شامل درج نام، آرم یا اعداد با استفاده از چندین روش علامت گذاری باشد. کتیبه یا در این زمینه علامت گذاری نیاز به تجربه و تخصص در فرآیند انتخاب مارک دارد. با این حال، تخصص/دانش بدون استفاده از ماشین حکاکی طلای مناسب چیزی نخواهد بود.

برای جواهرات طلا و شمش های طلا، شما به دستگاه حکاکی طلای مناسب برای علامت گذاری با کیفیت نیاز دارید. این مقاله به معرفی فرآیندها و ماشین‌های مختلف برای چنین هدفی می‌پردازد.

طلا یک فلز بسیار ظریف است که برای ردیابی و شخصی سازی نیاز به کدهایی دارد. ظرافت آن مانعی در هنگام انتخاب روش علامت گذاری است. به عنوان مثال، روش انتخاب شده نباید بر ارزش های زیبایی شناختی آن تأثیر بگذارد. در عوض، باید آن را تکمیل کند. بنابراین، انتخاب روش مناسب می تواند یک تصمیم چالش برانگیز باشد.

در این مقاله به معرفی دو روش حکاکی طلا می پردازیم که می توانید از آنها استفاده کنید. هر روش بر اساس تکنیک متفاوتی اجرا می‌شود، اما می‌تواند از ماشین‌های حکاکی طلای مناسب برای علامت‌گذاری هر جواهرات یا شمش طلایی که دارید استفاده کند. اگر به دنبال یک دستگاه حکاکی طلای عالی هستید؟ این مقاله را مرور کنید.

دستگاه حکاکی طلا: کدام فرآیند برای شما مناسب است؟

روش های علامت‌گذاری زیادی برای مواد مختلف ایده آل وجود دارد. با این حال، وقتی ارزش زیبایی شناختی طلا، نوع طلا و روش علامت گذاری کیفی را در نظر می گیریم، با دو روش مهم روبرو می شویم.

دو فرآیند علامت گذاری برای حکاکی طلا که در مورد آنها بحث خواهیم کرد، سیستم علامت گذاری نقطه ای و علامت گذاری لیزری است. هر دو روش کارآمد، مؤثر و آسان برای استفاده هستند. با این حال، آنها بر اساس سایر عوامل عملیاتی در سناریوهای مختلف قابل اجرا هستند. در زیر توضیح کاملی از نحوه ایده آل بودن دو فرآیند علامت گذاری برای حکاکی طلا ارائه شده است.

فرآیند علامت گذاری سوزنی

دستگاه حکاکی سوزنی یک دستگاه حکاکی طلای مهم است که برای درج شماره سریال بر روی شمش های طلا و نام ها، اعداد و غیره بر روی سطح صاف محصولات طلا استفاده می شود. این روش بر اساس عدم تنش حرارتی و شیمیایی بر روی شمش طلا، روش محبوب تری است. در زیر مقدمه ای برای استفاده از دستگاه های علامت گذاری نقطه ای به عنوان دستگاه حکاکی طلا آورده شده است.

دستگاه علامت گذاری سوزنی چگونه کار می کند؟

دستگاه علامت گذاری نقطه ای شامل یک پین/ قلم است که به صورت پنوماتیک یا الکتریکی کنترل می شود. طبق یک ریل راهنمای خاص در صفحه بعدی X و Y حرکت می کند. چه به صورت پنوماتیکی یا الکتریکی کنترل شود، یک دستگاه حکاکی طلا نقطه‌ای می‌تواند هر چیزی را در عمق مشخصی روی شمش‌های طلا حک کند.

علامت گذاری های ایجاد شده توسط نشانگر نقطه ای دقیق، دائمی و بسیار خوانا هستند. آنها همچنین حداقل نیرویی را بر روی شمش طلا یا محصولات طلا اعمال می کنند. بنابراین، آنها ماشین های حکاکی طلای محبوب برای علامت گذاری متن، آرم، کدها به صورت صنعتی و شخصی هستند.

انواع سیستم علامت گذاری سوزنی

در حکاکی طلا، سه سیستم علامت گذاری سوزنی وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید. هر کدام به عنوان یک ماشین حکاکی طلا ایده آل هستند و دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

ماشین آلات قلمی سوزنی

این سیستم علامت گذاری نقطه ای فقط می تواند شمش های طلا را با سطح صاف حکاکی کند. این دستگاه‌ها در حکاکی طلا در مقیاس متوسط و کوچک محبوب‌تر هستند، زیرا پایدار هستند و می‌توانند علامت‌گذاری دقیق و دائمی ارائه دهند.

دستگاه های قابل حمل سوزنی

این سیستم علامت گذاری نقطه ای نیز دقیق است و می تواند علامت گذاری دائمی را ارائه دهد. با این حال، بر خلاف ماشین‌های رومیزی، پایداری آن‌ها به ضرر اپراتورشان تمام می‌شود. دستگاه‌های قلم‌زنی قابل حمل، دستگاه حکاکی طلای ایده‌آل برای علامت‌گذاری محصولات بزرگ طلا هستند. آنها همچنین برای شمش های بزرگ طلا مناسب هستند. با این حال، آنها کارآمد تولید نیستند و برای برنامه های تولید کوچک و متوسط ایده آل هستند.

 • ماشین آلات سوزنی یکپارچه

دستگاه دات پین یکپارچه یک دستگاه حکاکی طلای صنعتی است که به راحتی در طرح تولید صنعتی شما ادغام می شود. از آنها برای علامت گذاری محصولات طلا در هنگام ساخت استفاده می شود.

مزایا و مزایای دستگاه حکاکی طلای سوزنی چیست؟

چرا باید دستگاه حکاکی بر روی طلا بهترین دستگاه شما باشد؟ در زیر مزایای استفاده از یکی آورده شده است

 • استرس حرارتی و شیمیایی

روش صحیح حکاکی شمش طلا یا سایر مصنوعات طلا نباید بر کیفیت زیبایی آن تأثیر بگذارد. با این حال، باید یک علامت کیفیت بر روی طلا نیز ارائه دهد. دستگاه علامت گذاری نقطه ای یک دستگاه مارک طلا ایده آل است زیرا مواد طلا تحت فشار حرارتی و شیمیایی قرار نمی گیرند. در هنگام استفاده به عنوان دستگاه حکاکی طلا، این دستگاه هیچگونه گرمایی استفاده نمی کند یا تولید نمی کند و با مواد شیمیایی کار نمی کند. بنابراین، ارزش زیبایی شناسی طلا را تحت تأثیر قرار نمی دهد

 • گنجاندن نرم افزار

اگرچه این مزیت به دستگاه علامت گذاری نقطه ای بستگی دارد، اما گنجاندن نرم افزار یک ویژگی مهم است. سیستم علامت گذاری نقطه ای توصیه شده شامل دو ماشین با گنجاندن نرم افزار مستقیم و غیرمستقیم است. با گنجاندن نرم افزار، می توانید کد را ذخیره کنید، و کدگذاری دسته ای می تواند اثربخشی و کارایی را بهبود بخشد.

 • سهولت عملیات

کارکرد دستگاه حکاکی طلا بدون توجه به تخصص آسان است. در نتیجه، شما می توانید به سرعت هر قسمت صاف از یک محصول طلا را به راحتی علامت گذاری کنید.

 • نشانه گذاری بسیار خوانا

استفاده از دستگاه حکاکی طلا نقطه چین بر اساس دقت دستگاه ها به صورت صنعتی رایج است. با این حال، بهتر است بر اساس خوانایی بالا مرتبط با فرآیند.

 • بخشی از مواد طلا را حذف نمی کند

هنگامی که از دستگاه حکاکی طلا استفاده می کنید، هیچ ماده طلایی از شمش طلا یا جواهرات پاک نمی شود. بنابراین، لایه برداری نقطه ای در این نور فرآیند بهتری نسبت به علامت گذاری لیزری است.

حکاکی لیزری

حکاکی لیزری یکی دیگر از فرآیندهای حکاکی طلا است که در صنعت و داخل کشور رایج است. این کارآمد، مؤثر، دقیق است و علائم بسیار خوانایی ایجاد می کند. با این حال، برخلاف دستگاه حکاکی طلای نقطه‌ای، برای خوانایی بهتر کد نیازی به کنتراست ندارد.

حکاکی لیزری در داخل کشور در شخصی سازی محبوبیت بیشتری دارد. به عنوان مثال، این فرآیند ایده آل حکاکی طلا است که برای درج نام، اعداد و غیره بر روی جواهرات و شمش های طلا استفاده می شود. در زیر مقدمه ای برای استفاده از دستگاه های علامت گذاری نقطه ای به عنوان دستگاه حکاکی طلا آورده شده است.

دستگاه حکاکی لیزری چگونه کار می کند؟

حکاکی لیزری با استفاده از پرتو لیزر تولید شده توسط دستگاه حکاکی لیزری برای حذف بخش هایی از مواد طلا کار می کند. در نتیجه این امر منجر به درج کدها، نام ها، اعداد و غیره بر روی مواد طلا می شود.

نشانه های طلایی حکاکی شده با لیزر به دلیل عدم نیاز به کنتراست بسیار خوانا هستند. آنها همچنین دائمی و دقیق هستند. بنابراین استفاده از دستگاه حکاکی لیزری به عنوان دستگاه حکاکی طلا در کار با قطعات طلا نسبت به شمش های طلا محبوبیت بیشتری دارد.

دستگاه علامت گذاری لیزری ایده آل برای حکاکی طلا

انواع مختلفی از دستگاه های حکاکی لیزری بر اساس ویژگی ها وجود دارد. اما از نظر حکاکی طلا فقط دستگاه مارک لیزر فیبر مناسب است. در زیر توضیح داده شده است که چرا باید آن را انتخاب کنید.

طلا دارای سطحی بالا و بسیار بازتابنده است. بنابراین، یک دستگاه علامت گذاری لیزری با چگالی انرژی بالا مورد نیاز است تا طلا بتواند به راحتی گرما را از مواد جذب کند. همچنین، دستگاه های لیزر فیبر مانند آنچه در بالا توصیه شده است را می توان به راحتی برای کار با اقلام طلای بسیار نازک یا توخالی تغییر داد.

در صورت استفاده، لیزر فیبر پالسی می تواند پرتو لیزر پر انرژی را متمرکز کند و طراحی بسیار پیچیده و دقیقی ایجاد کند. همچنین از کنترل بالایی برخوردار است. بنابراین هیچ آسیبی به قسمت بدون علامت وارد نمی شود که منجر به یک قطعه جواهر طلای حکاکی شده یا شمش طلا با روکش تمیز می شود.

مزایای استفاده از دستگاه حکاکی لیزری چیست؟

دستگاه های حکاکی لیزری دستگاه های رایج حکاکی طلا هستند. با توجه به ویژگی های آن در زیر، چند مزیت استفاده از روش است.

 • گنجاندن نرم افزار

اکثر دستگاه های حکاکی لیزری دارای نرم افزاری برای ذخیره کدها، اعداد یا حروفی هستند که باید علامت گذاری شوند. بنابراین، امکان علامت گذاری چندین محصول به طور همزمان وجود دارد که باعث بهبود راندمان تولید می شود.

 • نشانه گذاری دقیق و خوانا

دستگاه‌های حکاکی لیزری در شخصی‌سازی جواهرات طلا و شمش‌های طلا بر اساس دقت و خوانایی آن‌ها محبوب هستند. بر خلاف دستگاه پینینگ، علامت ها برای قابل مشاهده بودن نیازی به کنتراست ندارند

معایب استفاده از دستگاه حکاکی لیزری چیست؟

در حالی که در بسیاری از کاربردهای علامت گذاری طلا ایده آل است، حکاکی لیزری دارای معایبی نیز می باشد. در زیر مواردی که باید قبل از انتخاب این روش مراقب باشید آورده شده است.

 • استرس حرارتی

محدودیت اصلی استفاده از دستگاه حکاکی لیزری تنش حرارتی است. با این حال، اکثر طراحان این را می‌دانند و از ماشین‌های علامت‌گذاری لیزری که انرژی بالایی بیش از مقدار مورد نیاز تولید می‌کنند اجتناب می‌کنند.

 • هزینه بالا

همچنین دستگاه های حکاکی لیزری بسیار گران هستند. بنابراین، بودجه شما در انتخاب یا عدم انتخاب روش نقش دارد

 • تضاد

اگرچه حکاکی لیزری بسیار خوانا است، اما برای کسانی که رنگ های دیگری را روی جواهرات یا شمش های طلای خود نمی خواهند، روش فریبنده ای نخواهد بود.

 • بخشی از مواد طلا را حذف می کند

حکاکی لیزری بخشی از شمش طلا یا جواهرات را از بین می برد. اگرچه مقدار حذف شده اندک است، اما ممکن است برای بسیاری از افرادی که نمی خواهند در جرم جواهرات یا شمش طلا خود تغییری ایجاد کنند، به نظر خوب نباشد.

بهترین ها را از نظر حکاکی طلا دریافت کنید

جواهرات طلا و شمش های طلا برای جذابیت های زیبایی شناختی بهتر و اهداف شناسایی نیاز به شخصی سازی یا سفارشی سازی کمی در کدها، آرم ها یا کتیبه های نام دارند. درج این کدها نیاز به روش علامت گذاری دارد که ضمن ارائه مارک با کیفیت، جذابیت زیبایی مواد طلا را تغییر ندهد. بنابراین نیاز به دانش مناسب از ماشین آلات و روش های حکاکی طلا وجود دارد.

این مقاله دو فرآیند و ماشین آلات حکاکی ایده آل طلا را معرفی می کند که می توانید برای پروژه خود استفاده کنید. آیا می خواهید دستگاه حکاکی طلایی داشته باشید که نوید اثربخشی، کارایی و مارک کیفیت را بدهد؟ در میان عدم اطمینانی که در بازار وجود دارد، ما بهترین گزینه شما هستیم.