حکاکی روی شیشه چیست و به چه طریقی انجام می‌شود؟

شیشه یا وسایل شیشه ای حکاکی شده همیشه هدایای خوبی هستند. حتماً شما هم دوست دارید یک لیوان داشته باشید که عکس شخصیت محبوب‌تان روی آن حک شده باشد یا شعر مورد علاقه تان روی آن نوشته شده باشد. در این پست به شما یاد میدهیم که چطور وسایل شیشه ای ساده را با حکاکی زیبا کنید و به وسایل زینتی تبدیل کنید. در ادامه یک آموزش حکاکی روی شیشه ساده اما جامع را میخوانید که می توانید نقطه خوبی برای شروع این هنر باشد.

حکاکی روی شیشه

با یادگیری حکاکی روی شیشه وسایل شیشه ای را زیباتر کنید

برای حکاکی روی شیشه به قلم مخصوص حکاکی نیاز دارید. اگر این ابزار را ندارید مطمئن باشید که از خریدن آن ضرر نمیکند.
با خریدن یک قلم حکاکی که قیمت زیادی هم ندارد، دیگر هیچ وقت سراغ ظروف شیشه‌ای گران قیمت نخواهید رفت چون
حکاکی روی شیشه را بلدید. قلم حکاکی نوک گردی دارد که خرده‌های شیشه را میکند و طرح مورد نظرتان را با همین روش به
سطح شیشه منتقل می‌کند. جدا شدن خرده‌های شیشه باعث می‌شود بعد از حکاکی قسمت‌هایی از شیشه عمیق‌تر بشوند.

گام اول : توصیه‌های ایمنی و ابزار مورد نیاز

ابزار حکاکی

ابزار حکاکی روی شیشه کاملاً ایمن است. سر قلم حکاکی گرد و با وجود اینکه خیلی سریع می چرخد، خیلی کوچک است و
دانههای روی آن ریز هستند. بخاطر همین دانههای ریز اگر در حین چرخش قلم به آن دست بزنید، چیزی جز یک خراش روی
دست تان نمیافتد.
هنگام حکاکی روی شیشه با ابزار خطرناکی سر و کار ندارید اما باید همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید . اگر موی بلند
دارید، خوب آن را ببندید. لباسهای آویزدار یا زیورآلات استفاده نکنید. دستکش نپوشید تا روی قلم حکاکی تمرکز کافی داشته
باشید و هیچ وقت عینک را فراموش نکنید . تنفس خرده شیشه میتواند بسیار خطرناک باشد. پس نکته مهم این است که حتماً از ماسک استفاده کنید. در فضای آزاد کار کنید و داخل یک جعبه تهویه دار کار کنید. این جعبهها دو فن دارند که خردههای شیشه را خارج میکنند و نمیگذارند وارد مسیر تنفسی انسان بشود. خودتان هم میتوانید این جعبه را بسازید. استفاده از فیلتر گرد و غبار هم میتواند کمک خوبی باشد . همانطور که گفتیم برای حکاکی روی شیشه فقط به یک قلم حکاکی نیاز دارید. قلمهای حکاکی سریهای مختلفی دارند که قطر آنها متفاوت است. با استفاده از این سریها میتوانید خطوطی با عمق و اندازههای مختلف روی شیشه ایجاد کنید. قلم حکاکی روی شیشه انواع مختلفی دارد؛ پس قبل از خرید از فروشنده بخواهید درباره تفاوتهای مدلهای مخلتف برایتان توضیح بدهد تا بتوانید مناسب ترین قلم را انتخاب کنید . هنگام کار روی شیشه یک ظرف آب و دستمال هم کنار دست تان بگذارید تا خردههای شیشه را از روی شیشه تمیز کنید. نوار چسب شفاف و ماژیک هم برای انتقال طرح به شیشه به کارتان میآید . محیط کارتان باید نور کافی داشته باشد تا انتقال طرح به شیشه بدون اشکال صورت بگیرد. پس یک چراغ مطالعه روی میز بگذارید.
اگر طرح تان خیلی ریز و پیچیده است، ذره بین میتواند کار را ساده‌تر کند .

گام دوم : میز کارتان را آماده کنید

اگر این امکانات را ندارید، حتماً در فضای باز کار کنید جعبه ای که قبلاً از آن صحبت کردیم را در تصویر بالا میبینید. اگر این جعبه را ندارید باید کارتان را در فضای باز و با ماسک انجام بدهید . چراغ مطالعه را طوری تنظیم کنید که هم نور مستقیم و هم نور زمینه کافی داشته باشید. قلم حکاکی را آماده کنید و یکی از سریها را به آن وصل کنید. ظرف آب و دستمال را هم کنار دست تان بگذارید. عینک را فراموس نکنید.

گام سوم : شیشه را انتخاب کنید

این روش حکاکی تقریباً روی هر نوع شیشه‌ای پیاده می‌شود.
یکی از مزیت‌های حکاکی روی شیشه این است که روی شیشههای انحنادار هم جواب میدهد. البته کار روی شیشه‌های مسطح ساده‌تر است و برای شیشه‌های انحنادار هم باید طرح را روی شیشه بچسبانید. البته ممکن است کیفیت کار کمی فرق داشته باشد اما آنقدرها هم بد نمی‌شود . حکاکی روی هر شیشه‌ای ممکن است البته این قاعده استثنا هم دارد .

گام چهارم : طرح‌تان را انتخاب کنید

شکل و اندازه طرح را باید شیشه تناسب داشته باشد.بهترین راه برای پیدا کردن طرح مناسب استفاده از گوگل و پیدا کردن تصاویر سیاه و سفید است. بعد از انتخاب تصویر آن را در سایز مناسب پرینت کنید چون قرار نیست طرح را چشمی روی شیشه حکاکی کنید و به یک الگوی واقعی نیاز دارید . هم طرحهای سایه نما و هم طرحهای خطی برای حکاکی روی شیشه مناسب هستند. اگر تجربه کافی برای حکاکی روی شیشه ندارید از طرحهای ساده شروع کنید.

گام پنجم : طرح را به شیشه بچسبانید

طرح حکاکی

طرح را با چسب شفاف به شیشه بچسبانید. طرحی که روی کاغذ پرینت کرده‌اید را یک حاشیه یک تا دو سانتیمتری ببرید .طرح را داخل یا پشت شیشه قرار دهید و آن را در نقطه‌ای که میخواهید تنظیم کنید. بعد از اینکه از جای طرح مطمئن شدید با چسب نواری شفاف طرح را ثابت کنید. مطمئن شوید که طرح کاملاً به شیشه چسبیده و هیچ چین و چروکی روی کاغذ وجود ندارد . میتوانید با ماژیک طرح را روی شیشه بکشید و سپس حکاکی را شروع کنید. اگر هم نقاشی تان خوب باشد، فقط کافی است هر هر از گاهی طرح را نگاه کنید. اینکه از کدام روش برای انتقال طرح به شیشه استفاده می‌کنید به میزان مهارت‌تان در نقاشی بستگی دارد .

گام ششم : دور طرح را حکاکی کنید

حکاکی دور طرح

با یکی از سریهای کوچک قلم حکاکی )بین 2 تا 2.5 میلیمتر( خطوط دور طرح را روی شیشه حکاکی کنید. اگر سری قلم برای
برخی از خطوط و جزییات بزرگ است نگران نباشید؛ در مراحل بعد و با سریهای بزرگتر این قسمتها را حکاکی خواهیم کرد. هرچه گوی سر قلم حکاکی را بیشتر فشار دهید، برشها عمیق تر و خطوط پهن‌تر میشوند. هر وقت کار هنری میکنید به خلاقیت‌تان اعتماد کنید و خیلی نگران خراب شدن اثر نباشید.

گام هفتم : داخل طرح را پر کنید

پر کردن داخل طرح

دستمال را کمی خیس کنید و روی سطح شیشه بکشید. حواستان باشد شیشه را خیلی خیس نکنید چون حکاکی روی شیشه سخت میشود و نمیتوانید خوب آن را ببینید . سری بزرگتر را به قلم حکاکی وصل کنید و حکاکی قسمتهای داخلی طرح را پر کنید. وقتی به لبهها نزدیک میشوید قلم را بصورت موازی با خطوط حرکت دهید. اگر نتوانستید داخل طرح را کاملاً حکاکی کنید، کار را به مراحل بعدی بسپارید.

گام هشتم : طرح را از شیشه جدا کنید

حالا میتوانید الگوی کاغذی را از شیشه جدا کنید. طرح را کنار دست‌تان بگذارید و آن را با حکاکی روی شیشه مقایسه کنید.
اختلافها را پیدا کنید .

گام نهم : طرح را کامل کنید

حالا باید طرح را کامل کنید. یکی از سریهای کوچک را به قلم وصل کنید و از خطوط دور طرح شروع کنید. آنهایی که بهم وصل نیستند را بهم وصل کنید و لبهها را صاف کنید. حالا سریهای بزرگتر را به قلم وصل کنید و قسمتهای داخلی را کاملاً یکدست کنید .حالا باید دقت بیشتری کنید و دنبال ایرادهای احتمالی طرح بگردید. هرجا را که لازم بود تغییر دهید و حتماً چک کنید که قسمتهایی داخلی یکدست باشند. بعد از اینکه همه نواقص را برطرف کردید، شیشه را بشویید و خشک کنید. حالا میتوانید نتیجه کارتان را ببینید. درجه و جهت نور را تغییر بدهید و یکبار دیگر طرح حکاکی شده را چک کنید . در این مرحله از کار نباید خیلی وسواس به خرج بدهید چون همیشه چیزی برای اصلاح پیدا میکنید و ممکن است طرح را خراب کنید .

حکاکی روی شیشه ساده و لذت‌بخش است

برای شروع طرحهای ساده تر را انتخاب کنید.حکاکی روی شیشه روشهای مختلفی دارد اما این روش کم هزینه‌تر و ایمن‌تر است. اگر تازه می‌خواهید این هنر را یاد بگیرید بهتر است از این روش شروع کنید. امیدواریم این آموزش حکاکی روی شیشه سوالات شما را پاسخ داده باشد و انگیزه خوبی برای یادگیری و استفاده از این هنر باشد.


منبع: saakhtani.ir