انواع دستگاه حکاکی برای حک روی فلز

مقدمه:دستگاه حکاکی ماشینی برای حکاکی مکانیکی با استفاده از طرح، شابلون یا مدل‌های مختلف است. در واقع دستگاه حکاکی برای انتقال تصاویر با نقش برجسته و دیگر آثار هنری روی فلز نرم (مانند مس)، سنگ یا چوب استفاده می شود.

به عبارت دیگر،یک ماشین حکاکی مکانیکی از یک مدل یا شابلون برای انتقال طرح به ماده ای که حکاکی می‌شود استفاده می‌کند. سپس کاتر روی دستگاه، مواد را با طرح یا توضیحات علامت گذاری می‌کند. حکاکی های مکانیکی  در گذشته به طور سنتی بخش بزرگی از فرآیند چاپ بوده اند.

انواع مختلف ماشین‌های حکاکی چیست؟

حکاکی هنر برش، کنده کاری یا حکاکی روی یک ماده است. ماشین های حکاکی مختلف برای کار بر روی مواد مختلف یا از طریق روش‌های مختلف علامت گذاری وجود دارد. موادی که می‌توان حکاکی کرد عبارتند از چوب، فلز، سنگ های قیمتی، چرم، پلاستیک و سنگ. چند نوع ماشین حکاکی رایج عبارتند از: ماشین حکاکی مکانیکی، حکاکی لیزری، حکاکی جواهرات و حکاکی عکس.

یک ماشین حکاکی الکتروشیمیایی از یک مدل یا شابلون برای انتقال طرح به ماده ای که حکاکی می‌شود استفاده می‌کند. سپس کاتر روی دستگاه، مواد را با طرح یا توضیحات علامت گذاری می‌کند. حکاکی‌های مکانیکی به طور سنتی بخش بزرگی از فرآیند چاپ بوده‌اند. تصویر یا حروف مورد نظر بر روی صفحات چوبی یا فلزی حک می‌شود که به کمک دستگاه چاپ روی صفحات مرکب و مهر می‌شود.

حکاکی لیزری اختراع مدرن‌تری است و امروزه  به  ماشین‌های حکاکی محبوب تبدیل شده‌اند. بر خلاف ماشین های مکانیکی، در حکاکی لیزری، ابزار برشی مانند بیت یا برش چرخشی، ماده را علامت گذاری نمی‌کند. در عوض، لیزر کار را انجام می دهد. برای کار با حکاکی لیزری وجود یک کامپیوتر ضروری است زیرا فناوری پشت این دستگاه پیچیدهتر است. نرم افزاری که با دستگاه حکاکی لیزری  کار می‌کند ممکن است به همراه دستگاه بسته بندی شده باشد یا ممکن است برای خرید جداگانه در دسترس باشد.

تکنولوژی حکاکی با لیزر

اکثر حکاکی‌های جواهرات در واقع زیر مجموعه‌ای از حکاکی‌های لیزری هستند. این ماشین‌ها به طور ویژه برای رسیدگی به کار‌های ظریف حکاکی جواهرات طراحی شده‌اند. حکاکی جواهرات روش جدیدی نیست، اما دستگاه‌های لیزری نسبت به مدل‌های قدیمی دستگاه های حکاکی دقیق‌تر هستند. لیزر دقیق می‌تواند حکاکی روی سطوح صاف و منحنی را انجام دهد. حکاکی‌های جواهرات نیز به‌طور فزاینده‌ای کوچک‌تر شده‌اند، بنابراین اکنون می‌توانند به راحتی در مغازه‌های کوچک یا حتی کیوسک‌هایی قرار بگیرند که مشتریان می‌توانند درخواست  برای حکاکی شخصی روی حلقه‌ها، ساعت‌ها، قاب‌های عکس و سایر یادگاری‌ها بدهند. دیگر استفاده‌های رایج برای ماشین‌های حکاکی صفحات روی غنائم است. برچسب‌های شناسایی ابزار، حیوانات خانگی و تجهیزات پزشکی؛ و شماره سریال.

یکی دیگر از زیرمجموعه‌های حکاکی‌های لیزری شامل دستگاه‌های حکاکی عکس است. این ماشین‌ها با کمک نرم افزارهای تخصصی، تصاویر عکاسی را بر خلاف متن یا طرح‌های ساده، روی فلز حکاکی می‌کنند. این حکاکی‌ها ممکن است روی پلاک‌های حیوانات خانگی، پشت ساعت‌ها و وزنه‌های کاغذی ظاهر شوند. گاهی اوقات این ماشین‌ها در کیوسک‌های سلف‌سرویس تعبیه می‌شوند، جایی که کاربر محصول و طرح مورد نظر را انتخاب می‌کند، شکلی از پرداخت را درج می‌کند و منتظر می‌ماند تا محصول از یک اسلات بیرون بیاید.

سایر دستگاه‌های حکاکی شامل دستگاه حکاکی سوزنی،غلطکی و خراشی هستند.که برای موارد مشابه استفاده می‌شوند.


تجربه شما در مورد استفاده از دستگاه‌های حکاکی چیست؟ کدام نوع را در عصر امروز کاربردی‌تر می‌ دانید؟ برایمان بنویسید!